Ako sa dostať k peniazom sporiteľa v 3.pilieri

Autor: Ivan Gabriš | 7.10.2012 o 17:50 | (upravené 9.10.2012 o 22:23) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  34x

V roku 2004 bol prijatý zákon 650/2004, v ktorom si správcovské spoločnosti presadili (§35), že si môžu z príspevkov sporiteľov vziať pri odstúpení zmluvy 20% z vkladov.

Toto nariadenie vlastne znamená, že všetkým sporiteľom legálnym spôsobom "ukradnú" tieto ich nasporené peniaze. Znenie paragrafu zo zákona tu :

§ 35
Odplata doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, úhrada nákladov a poplatkov
(1) Doplnková dôchodková spoločnosť má nárok na
a) odplatu za správu doplnkového dôchodkového fondu,
b) odplatu za prestup účastníka do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti,
c) odplatu za odstupné.
(2) Odplata za správu doplnkového dôchodkového fondu za jeden rok správy doplnkového dôchodkového fondu určená v štatúte doplnkového dôchodkového fondu nesmie presiahnuť 3% priemernej ročnej čistej hodnoty majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde. na výpočet odplaty za správu doplnkového dôchodkového fondu sa použijú údaje o čistej hodnote majetku v doplnkovom dôchodkovom fonde za príslušné obdobie.
(3) Odplata za prestup účastníka do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti je v období troch rokov od uzatvorenia účastníckej zmluvy najviac 5% hodnoty zostatku na osobnom účte účastníka ku dňu prestupu a v ďalšom období najviac 1% aktuálnej hodnoty osobného účtu účastníka ku dňu prestupu.
(4) Odplata za odstupné je najviac 20% aktuálnej hodnoty osobného účtu účastníka ku dňu požiadania o vyplatenie odstupného.

To v praxi znamená, že správcovským spoločnostiam sa málil ich zisk, ktorý už dostávali. Preto si presadili extra peniaze. Následná novelizácia zákona 605/2004 bola urobená v roku 2009 a to zákon 557/2009 o DDS, ktorá priniesla :

Novelou zákona o DDS došlo k viacerým úpravám, pričom najdôležitejšie zmeny sú:

  • za správu doplnkových dôchodkových fondov,
  • za prestup do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti,
  • za odstupné.
  • znižuje odplatu za správu výplatného doplnkového dôchodkového fondu za jeden mesiac správy na 0,083 % z priemernej mesačnej čistej hodnoty majetku v tomto fonde,
  • znižuje odplatu za odstupné na 5 % aktuálnej hodnoty osobného účtu, pričom rozdiel medzi aktuálnou hodnotou osobného účtu a sumou odstupného vyplatenou účastníkovi v nezmenenej výške 80 % aktuálnej hodnoty osobného účtu, t.j. vo výške 15 % aktuálnej hodnoty osobného účtu zostáva v majetku príslušného príspevkového doplnkového dôchodkového fondu, z ktorého bolo odstupné vyplatené. Vznik nároku na odstupné vždy upravuje príslušný dávkový plán účastníka, ktorý tvorí prílohu jeho účastníckej zmluvy.
  • stanovuje 0 % odplatu za prestup do inej DDS, ak od uzatvorenia účastníckej zmluvy uplynuli viac ako tri roky, alebo ak ide o účastníka, ktorý je zamestnancom zamestnávateľa, ktorý nemá uzatvorenú zamestnávateľskú zmluvu s DDS Tatra banky. Podmienky prestupu do inej DDS vždy upravuje príslušný dávkový plán účastníka, ktorý tvorí prílohu jeho účastníckej zmluvy.

Všimnite si, že odplata správcov stále zostáva 20% akurát, že to trochu zaobalili. Priamo im zostáva 5% a zvyšných 15% si ponechali ako ZISK ! Tu v tejto republike je všetko možné. Či už nebankovky s obrovskými úžerníckymi úrokmi, alebo dochôdkové spravcovské spoločnosti, ktoré si robia z účtov sporiteľov svoje vlastné zdroje. Vyvstáva tu otázka, či to nie je neprimerané obohatenie. Akým právom si ponechávajú peniaze sporiteľov? Pretože si to nechali schváliť parlamentom. Naši poslanci totiž prihrali správcovským spoločnostiam ďalšie peniaze.

Súčasne sporenia, či už v bankách alebo 3. pilieri, neprinášajú očakávané zisky. Preto si myslím, že takýto neprimeraný trest nie je na mieste. Ľuďom sporiacim na dôchodok dokážu priniesť zhodnotenie majetku aj iné formy v podobe farebných kovov, alebo nehnuteľností. Prečo potom by si mali títo správcovia z peňazí sporiteľov odkrajovať ešte ďalších 15% ?

Keď som sa pokúšal kontaktovať našich zástupcov v NRSR, dostala sa mi odpoveď iba od dvoch. Aj to jedna, aby som išiel kvôli tomu do Bratislavy na osobný pohovor, od druhého sa mi ozval aspoň asistent, s ktorým so to riešil cez mejly. Je to osobne pre mňa sklamanie. Na druhú stranu tento nezáujem potvrdzuje aj fakt, že je nezáujem aj zo strany TV medií, kde som im písal o tomto probléme, aby venovali tomu aspoň krátke správy ako prichádzajú sporitelia o svoje našetrené peniaze. Napr. pri nasporených 5000€, ak vám vezmú 20%, tak si ponechajú rovných 1000€, čo nie je zanedbateľná položka!

Na záver by som rád pridal nadej, že sa naozaj vyvolá verejný tlak na to, aby niekto po vzore nemeckého súdu sa oprel nielen do poplatkov za vedenie úverových účtov, ale aj do strhávania si odplaty v 3. pilieri.

Dúfam, že tento blog bude inšpiráciou pre niektorých poslancov, ktorí nevenovali pozornosť mejlovej schránke a chceli by prispieť k zmene zákona na ochranu sporiteľov 3. piliera. Doteraz totiž gro mediálneho záujmu sa venuje iba druhému pilieru.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?